Jak zamontować ogrodzenie siatkowe?

Najbardziej uniwersalnym rodzajem ogrodzenia jest ogrodzenie siatkowe. Łatwe w montażu oraz atrakcyjne cenowo jest jednocześnie trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć korozję oraz szkodliwe czynniki atmosferyczne. Produkowane jest ze stalowego drutu ocynkowanego lub powlekanego warstwą tworzywa sztucznego, dlatego nie wymaga konserwacji. Może być montowane nawet na nierównym podłożu, zarówno na posesjach wielohektarowych, jak i mniejszych. Sprawdź, jak wybudować solidne ogrodzenie siatkowe.

Krok pierwszy: przygotuj teren pod montaż siatki ogrodzeniowej i zaplanuj słupki

Pierwszym krokiem montowania ogrodzenia siatkowego będzie odpowiednie przygotowanie pod niego terenu. W tym celu należy oczyścić go z mniejszych i większych kamieni, krzaków oraz drzewek. Upewnij się, że na całej długości ogrodzenia nie znajdują się żadne przedmioty ani rośliny, zmniejszające widoczność lub przeszkadzające w napinaniu siatki. Gdy teren będzie dokładnie oczyszczony, możesz przystąpić do określenia lokalizacji słupków, które powinny być ustawione w odległości od dwóch do trzech metrów od siebie. Następnie wykop ręcznie lub przy użyciu ręcznego świdra dołki. Jeśli ogrodzenie ma stanąć na podmurówce jest to również moment na wykopanie dołu pod fundamenty ogrodzenia.

Krok drugi: osadzanie słupków

Nadszedł moment na osadzenie słupków. W tym celu należy wykonać szalunki. W przygotowanych otworach osadź słupki, ustabilizuj i wypoziomuj je. Słupki wbijaj, rozpoczynając od początkowych i narożnych, narażonych na największe obciążenia. Zapewnij im dodatkowe podpory: jedną przy słupku początkowym i dwie przy narożnym. Gdy konstrukcja się ustabilizuje można zalać szalunek płynną mieszanką betonu, która powinna wniknąć w każdą szczelinę. Aby usunąć pęcherzyki powietrza z betonu należy przeprowadzić jego wibrację. Mieszanka powinna krok około czterech dni, najlepiej tydzień.

Krok trzeci: montaż drutów naciągowych

Gdy słupki zostaną stabilnie zakotwiczone w ziemi można przystąpić do montażu drutów naciągowych na górze, na środku i na dole ogrodzenia. Następnie na słupkach początkowych i narożnych należy zamontować napinacze. Dopiero wtedy można przystąpić do montażu drutu naprężającego. Jego końce przełóż przez oczka napinaczy, a następnie mocno przekręć śrubę napinającą. Po naciągnięciu drutów można je mocować do słupków pośrednich, przy zastosowaniu przelotek, wbijanych do przewierconych otworów.

Krok czwarty: naciąganie siatki

Ostatnim etapem montażu ogrodzenia siatkowego jest naciąganie siatki. Przełóż ją przez pręt napinający, zaczynając od początkowego słupka. Całość załóż na śruby z oczkami. Aby uniknąć deformacji siatki i zwiększyć jej odporność na uszkodzenia, stosuj pręty napinające przy każdym słupku początkowym oraz z dwóch stron słupków narożnych.

Siatkę możesz rozciągnąć i przymocowywać pojedynczo do każdego słupka albo od razu rozwinąć całą rolkę i przymocować jej bezpośrednio pomiędzy słupkami narożnymi lub początkowymi. Druga metoda sprawdza się jedynie przy ogrodzeniach do dwudziestu pięciu metrów. Po zamontowaniu siatki do wszystkich słupków przyczep ją do drutu naprężającego. za pomocą drutu do zaplatania i gotowe!

Montaż ogrodzenia siatkowego nie jest zadaniem trudnym, lecz czaso i pracochłonnym, wymagającym umiejętności oraz doświadczenia. Dlatego najlepiej jest zlecić to zadanie naszym fachowcom, którzy sprawnie i szybko zamontują ogrodzeniową siatkę na twojej posesji.

Wróć do bloga