Jak wybrać dobrą automatykę do bram?

Możliwość komfortowego korzystania z bramy wjazdowej jest doceniana każdego dnia. Bezawaryjnie, sprawnie pracujący mechanizm zapewnia nie tylko wygodę, ale pozwala także zaoszczędzić sporo czasu. Wybór właściwej automatyki wiąże się również z istotnym aspektem bezpieczeństwa. Jakie rozwiązanie zastosować, aby było zarówno solidne, jak i funkcjonalne?

Zadbaj o bezpieczeństwo

Brama ma oczywiście służyć głównie do wjazdu na teren posesji, jednak bardzo ważnym jest, aby chroniła przed odwiedzinami nieproszonych gości. Nie może stwarzać także zagrożenia dla użytkowników posesji. Dlatego też powinna być wyposażona w fotokomórki. Jeżeli podczas jej zamykania ktoś stanie w obszarze linii świetlnej, ruch skrzydeł bramy zostanie wstrzymany – tak, aby żaden pojazd czy osoba nie zostały zgniecione. Należy zwrócić uwagę, aby brama podczas zbliżania się do słupka wyhamowywała swoją prędkość – znacznie zwiększa to bezpieczeństwo jej użytkowania. Warto, by miała także zamontowaną lampę ostrzegawczą, która zasygnalizuje osobom znajdującym się w pobliżu o otwieraniu lub zamykaniu.

Indywidualne podejście

Automatyka do bramy powinna zostać wybrana z uwzględnieniem specyfiki danego miejsca. W związku tym możliwe jest zamontowanie napędu:

  • śrubowego – dzięki niemu brama będzie otwierała się do wewnątrz;
  • z ramieniem łamanym – jest to dobre rozwiązanie dla bram, które z różnych względów muszą być otwierane do wewnątrz;
  • podziemnego – mechanizm ten jest ukryty pod ziemią, dlatego jego niewątpliwą zaletą jest to, że nie wpływa na estetykę otoczenia. Może być wykorzystywany w bramach otwieranych na zewnątrz do wewnątrz;
  • do bram przesuwanych – sposób otwierania bramy poprzez rozsuwanie się skrzydeł jest szczególnie polecany, kiedy na terenie posesji nie ma miejsca ich tradycyjne otwieranie.

Czym powinien charakteryzować się napęd do bramy wjazdowej?

Najważniejszym elementem automatyki bramy jest siłownik. Jego moc należy wybrać w odniesieniu do masy całej konstrukcji, którą będzie musiał sterować – im cięższa brama, tym mocniejszy musi być siłownik. Jego moc ma także wpływ na to, jak szybko będzie się ona otwierała.

Wróć do bloga