Czy istnieje maksymalna dopuszczalna wysokość ogrodzenia?
Ogrodzenie jest ważnym elementem dopełniającym wygląd posesji. Pełni również funkcję zabezpieczającą przed wtargnięciem osób niepowołanych i wyznacza granice działki. Często zdarza się, że w poszukiwaniu prywatności decydujemy się na postawienie wysokiego ogrodzenia. Jaka może być jednak jego maksymalna wysokość? I co mówi o tym polskie prawo? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Wysokość ogrodzenia a polskie prawo
Polskie prawo zarówno w Kodeksie Cywilnym, jak i w ustawie Prawo Budowlane wypowiada się na temat tego, z jakimi parametrami musi być zgodne prawidłowo wykonane ogrodzenie. We wspomnianych aktach omówiono też kwestię maksymalnej wysokości ogrodzenia. Co powiedziano?
Okazuje się, że ogrodzenie, które nie wymaga zgłoszenia może mieć wysokość do 2,20 metra. Wyższe konstrukcje również są dozwolone jednak wymagają uzyskania pozwolenia. Wiąże się to ze złożeniem wniosku i niezbędnych dokumentów do Starostwa Powiatowego. Co więcej, może okazać się, że informacje zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie pozwalają na postawienie wyższego ogrodzenia. Warto więc sprawdzić to z wyprzedzeniem.
Wysokość ogrodzenia – o czym pamiętać?
Wybierając rodzaj ogrodzenia, a także jego wysokość warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim warto pamiętać, że im wyższe ogrodzenie, tym więcej pracy i materiału potrzeba do jego stworzenia. W efekcie oznacza to większe koszty. Jeśli więc zależy nam na prywatności korzystniejsze może okazać się ogrodzenie niższe, ale pełne, czyli całkowicie zasłaniające posesję.
Warto także zwrócić uwagę na fakt, że ogrodzenie powinno pasować do charakteru działki, w tym do jej wielkości. Wysoka konstrukcja ustawiona przy niewielkiej powierzchni sprawi nieprzyjemne, klaustrofobiczne wrażenie.