Balustrady w świetle prawa budowlanego
Podstawową funkcją balustrad jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na balkonach i tarasach. Oprócz tego konstrukcje wpływają też na ogólną estetykę budynku. Okazuje się jednak, że ich wygląd choć ważny, nie jest najważniejszy. Balustrady muszą spełniać określone standardy, które zostały zdefiniowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz jego późniejszych nowelizacjach m.in. z 2019 roku. O jakich standardach mowa? Sprawdzamy poniżej.
Jakie wymogi dotyczące balustrad określają przepisy?
W przepisach prawa budowlanego znaleźć można informacje dotyczące wysokości balustrad oraz rozmieszczenia i wyglądu elementów wypełniających barierki. Wedle prawa konstrukcje powinny zapewniać przeniesienie sił poziomych, określonych w Polskiej Normie dotyczącej podstawowych obciążeń technologicznych i montażowych. Poza tym zgodnie z przepisami oferowane m.in. przez naszą firmę Bramex balustrady w Krośnie nie są zakończone ostrymi elementami. W budynkach, w których mają przebywać dzieci, balustrady uniemożliwiają też wspinanie się na nie oraz zsuwanie po poręczy.
Wysokość balustrad oraz szerokość przestrzeni pomiędzy elementami powinna natomiast dawać gwarancję skutecznej ochrony przed wypadnięciem. Tym samym:
- balustrady w budynkach jednorodzinnych i wnętrzach mieszkań wielopoziomowych muszą mieć minimum 0,9 m wysokości,
- minimalna wysokość balustrad w budynkach wielorodzinnych, oświaty i wychowania oraz zakładów opieki zdrowotnej musi wynosić 1,1 m. Z kolei szerokość między elementami wypełnienia balustrad nie może być większa od 0,12 m,
- w pozostałych budynkach minimalna wysokość balustrad również powinna wynosić 1,1 m. Maksymalny prześwit między elementami wypełnienia natomiast maksymalnie może mieć 0,2 m.
W przypadku materiałów użytych do stworzenia konstrukcji przepisy regulują kwestie balustrad szklanych. W rozporządzeniu przeczytać można, że takie konstrukcje powinny być wykonane ze szkła o podwyższonej odporności na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre elementy.